نمایندگان اصفهان در مجلس خواستار پرداخت بودجه سال 95 تونل سوم کوهرنگ شدند
ساعت ٩:۱٤ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٥/٦/٢٤   کلمات کلیدی:

نمایندگان اصفهان در مجلس افزودند: با توجه به ضرورت اتمام پروژه های بالای 50 درصد و لزوم حل مشکلات آب در حوزه زاینده رود، در سال 95 تاکنون هیچ مبلغی از اعتبارات ملی پروژه تونل سوم کوهرنگ پرداخت نشده است. این نمایندگان در نامه خود هشدار دادند: نتیجه پرداخت نشدن اعتبارات سال 95 طرح تونل سوم کوهرنگ، عدم تکمیل این طرح بخصوص در مرحله نهایی آن یعنی احداث سد دریاچه و آزادسازی های مربوطه و به هدر رفتن 20 سال تلاش های انجام گرفته در این پروژه است. 
نویسندگان این نامه از رئیس سازمان برنامه و بودجه خواستار صدور هرچه سریعتر دستورات لازم برای پرداخت بودجه سال 95 طرح تونل سوم کوهرنگ شدند.
سیدناصر موسوی لارگانی نماینده فلاورجان، مرتضی صفاری نطنزی نماینده نطنز و قمصر، ناهید تاج الدین، حمیدرضا فولادگر و حیدرعلی عابدی نمایندگان اصفهان، محسن کوهکن نماینده لنجان، اصغر سلیمی نماینده سمیرم، زهرا سعیدی مبارکه نماینده مبارکه، عباسعلی پوربافرانی نماینده نایین و خور و بیابانک، سیدجواد ابطحی نماینده خمینی شهر، ابوالفضل ابوترابی نماینده نجف آباد و تیران و کرون و حسینعلی حاجی دلیگانی نماینده شاهین شهر و میمه این نامه را امضا کرده اند.
تونل کوهرنگ، تونلی است که برای انتقال آب رود ماربر (آب کوهرنگ) به زاینده رود در نزدیک شهر چلگرد یا کوهرنگ در استان چهارمحال و بختیاری ساخته شده است.
از نخستین تونل کوهرنگ در سال 1332 بهره برداری شد و در سال 1364 تونل دوم آن به بهره برداری رسید. عملیات اجرایی تونل'کوهرنگ سه' در سال ۱۳۷۷ با هدف تامین آب به میزان حدود ۲۵۵ میلیون مترمکعب در سال برای رفع بخشی از کمبود آب منطقه مرکزی ایران آغاز شد. سد کوهرنگ نیز با 130 متر ارتفاع از کف و طول تاج 250 متر از نوع سدهای بتنی دو قوسی است که حدود 385 میلیون مترمکعب گنجایش دارد و قادر است حدود 280 میلیون مترمکعب آب را تنظیم کند. 


 
حاج رضاعلی معتمدی درگذشت
ساعت ٧:٤۱ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٤/۱٠/۱۱   کلمات کلیدی:

با نهایت تاسف و تاثر درگذشت حاج رضاعلی معتمدی را به اطلاع دوستان و آشنایان می رساند و از خداوند متعال برای آن مرحوم علو درجات و بهشت جاوید و برای بازماندگان شکیبایی مسئلت می نماید

 

مدیریت وبلاگ بچه کویر مصیبت وارده را به خانواده‌های معتمدی، موسوی، نجفی،یگانه،  دانا،  اکبر،عشقی،زاهد،آزادوسایر آشنایان و وابستگان تسلیت عرض می نماید.


 
ثبت نام دکتر کریمی در انتخابات
ساعت ۱۱:٤٧ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٤/۱٠/٤   کلمات کلیدی:


 
برخورد با کنار هم نشستن زن و مرد در نائین
ساعت ٦:٥۳ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٤/۱٠/٢   کلمات کلیدی:

خبرگزاری ایسنا: «پلیس راهنمایی و رانندگی»، 32 گردشگر را ابتدای نائین متوقف کرد و به آنها اجازه ورود به شهر را نداد، تنها به این جرم که زن و مرد کنار هم در اتوبوس نشسته بودند.این اتفاق کمی بعد از صدور دستور دادگستری اصفهان برای برخورد با تورهای مختلط «کویر مرنجاب» رخ داد. در حالی که قرار بود این محدودیت تنها شامل مرنجاب شود، اما به نظر می‌رسد گستره‌ی آن تا شعاع 267 کیلومتری و شهر نایین کشیده شد، با این تفاوت که این‌بار پلیس راهنمایی و رانندگی به جای نیروی انتظامی خود را موظف دانست وارد عمل شود.

جریان 32 مسافری که پس از 6 ساعت معطلی در سرمای صبحگاهی واپسین روزهای آذرماه در بیرون شهر نایین از سفر بازماندند را «کریم شادفر»، مدیر دفتر خدمات مسافرتی مسؤول این تور این‌طور روایت می‌کند: شب پنجشنبه، 19 آذرماه، اتوبوسی با 32 گردشگر که بیشتر آن‌ها خانواده و متاهل بودند از تهران راهی اصفهان شد، قرار بود تور دو روزه‌ای در کویر ورزنه اجرا شود. اتوبوس سه ایستگاه پلیس راه را در قم، کاشان و اردستان پشت سر گذاشت تا حوالی ساعت 5 صبح به پلیس راه نایین رسید. وقتی راننده برای کنترل مدارک به پاسگاه مراجعه کرد، پلیس به آن اتوبوس و مسافران‌اش اجازه ورود به شهر را نداد و آن‌ها را به اتهام «اختلاط» متوقف کرد.وی سپس این سوال‌ها را مطرح کرد که آیا برخورد با تورهای مختلط جزو وظایف پلیس راهنمایی و رانندگی است؟ اگر در شرح وظایف این پلیس چنین دستوری آمده، چرا سه ایستگاه قبلی پلیس راه به وظیفه خود عمل نکردند؟! اگر مختلط نشستن زن و مرد ایراد دارد، چرا جلوی اتوبوس‌های بین راهی گرفته نمی‌شود؟ چرا بلیط صندلی‌های هواپیما بدون توجه به جنسیت مسافران شماره‌ می‌شود؟او در ادامه گفت: مدارک راهنمای این تور، اتوبوس و راننده‌ی آن هیچ نقصی نداشت، پلیس راهنمایی و رانندگی نایین هم این موضوع را تایید می‌کند. پلیس جز مختلط نشستن مسافرانی که 80 درصدشان نسبت خانوادگی داشتند، نتوانسته بود به این تور ایراد دیگری وارد کند. راهنما حتی به خاطر همزمانی تور با شب رحلت پیامبر (ص) اجازه پخش موسیقی در اتوبوس را نداده بود، اما با همه‌ی این‌ها پلیس راهنمایی و رانندگی نایین مدارک راننده را گرفت و اتوبوس را به همراه مسافران‌اش در دمای منفی دو درجه صبح متوقف کرد تا پلیس امنیت اخلاقی نایین از راه برسد.شادفر افزود: ماموران پلیس امنیت اخلاقی قرار بود ساعت 8 در محل حضور داشته باشند که بعد از سه ساعت تاخیر رسیدند و بعضی مسافران را بازجویی کردند، پس از جست‌وجوی چند کوله‌پشتی، مورد غیراخلاقی را به این تور وارد ندانستند. با این حال به راهنما اعلام شد این تور به دلیل مختلط بودن و انجام این سفر در ایام سوگواری، اجازه ورود به شهر نایین را ندارد.وی ادامه داد: مسافران تا ساعت یک بعدازظهر درگیر بازجویی بودند، حتی فرصت نشده بود صبحانه بخورند، پلیس به سختی و با وساطت یکی از تورگردانان نایین "موقتا" اجازه داد آن‌ها برای صرف نهار وارد محدوده شهر نایین شوند. به راهنمای تور هم گفتند؛ اگر اجازه عبور بدهند در کویر ورزنه به حکم دادستان اصفهان با این تور برخورد خواهد شد و ممکن است مسافران آن، مثل دو تور دیگر دستگیر شوند.مجری این تور، رفتار برخی ماموران پلیس را با این مسافران توهین‌آمیز دانست و گفت: برخی ماموران حتی نماز خواندن مسافران این تور را مورد تمسخر قرار دادند، چون باور نمی‌کردند شخصی که هنگام رحلت و شهادت سفر می‌کند، اهل نماز خواندن باشد!

شادفر درباه این تور که سرانجام با مداخله پلیس امنیت اخلاقی ناکام ماند، گفت: ما خسارت این تور را کامل به مسافران پرداخت کردیم که البته معتقدم این ضرر را می‌توان جبران کرد، ولی دیگر تحمل رفتارهای توهین‌آمیز با گردشگران را نداریم.وی که پس از این اتفاق نامه‌ی سرگشاده‌ای را برای عذرخواهی از مسافران‌اش که تحت تاثیر چنین برخوردهای سلیقه‌ای دچار آسیب روحی شده‌اند، منتشر کرده است، به خبرنگار ایسنا گفت: سال گذشته پلیس نایین یک اتوبوس حامل گردشگران آمریکایی را 4 ساعت متوقف کرد، چون راننده یک ربع با تاخیر کارت ساعت زده بود. معلوم نیست ما تا چه زمانی قرار است شاهد چنین برخوردهای سلیقه‌ای و رفتارهای ملوک‌الطوایفی باشیم.
شادفر بیان کرد: اگر به زعم عده‌ای گردشگری جرم است، آن را در مصادیق جرم تعریف کنند تا تکلیف برای ما روشن شود. اگر پلیس بخشنامه‌ای برای برخورد با تورهای مختلط دارد، دست‌کم آن را به مجریان تور و یا تصمیم‌سازان این حوزه نشان دهد تا ما هم با حدود قوانین آشنا شویم. اگر هم چنین بخشنامه‌ای وجود ندارد نباید این انتظار را داشته باشیم که پلیس از گردشگرانی که هیچ ناهنجاری را سبب نشده‌اند و توهینی نکرده‌اند، عذرخواهی کند؟وی گفت: در طول یک دهه فعالیتم به عنوان مجری تور در آژانسی که از سازمان میراث فرهنگی و گردشگری مجوز گرفته بارها و بارها در مناطقی مختلف کشور با برخوردهایی از این دست مواجه شده‌ام که به دُمل چرکین تبدیل شده و امروز سر باز کرده است. ما تمام راه‌های قانونی را رفتیم، اما به نتیجه نرسیدیم.وی اضافه کرد: سراغ بخشنامه و دستوری را که درباره ممنوعیت اجرای تور مختلط صادر شده را از پلیس گرفته‌ایم، اما به جواب مشخصی نرسیده‌ایم. بیش از 20 نامه به اداره میراث فرهنگی و گردشگری تهران نوشته‌ام که به نیروی انتظامی ارجاع دادند. از سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نیز پیگیر شدیم که هیچ جوابی نداند. بعد از تغییر دولت و برخوردهای منطقی آقایان سلطانی‌فر و رحمانی‌موحد با موضوع گردشگری به حل مشکلات امیدوار شده بودیم، اما باز هم اتفاقی نیافتاد.
او ادامه داد: در جلسه‌ مشترک آژانس‌دارها از معاون گردشگری پرسیدیم که آیا اجرای تورهای مختلط ممنوع است که ایشان این موضوع را رد کردند، البته متذکر هم شدند ما (آژانس‌ها و راهنمایان تور) حق نداریم از نیروی انتظامی درخواست کنیم بخشنامه‌شان را نشان دهند. پس ما باید چه کار کنیم اگر اجرای تور مختلط ممنوع نیست، چرا جلوی این تورها را می‌گیرند، اگر هست چرا بخشنامه و دستورالعمل مشخصی ارائه نمی‌شود که ما تکلیف خود را بدانیم؟!شادفر همچنین به جسله‌ی دو سال پیش این سازمان با وزیر اطلاعات اشاره کرد و افزود: مشکل تورهای داخلی و برخوردهای سلیقه‌ای را با وزیر مطرح کردیم که ایشان گفتند مساله از طریق وزارت کشور و نیروی انتظامی پیگیری شود که از آن زمان تا به حال نه تنها این مشکل حل نشده، بلکه بیشتر هم شده است.در بخشی از نامه‌ی سرگشاده‌ی این مدیر دفتر خدمات مسافرتی که بیشترین تمرکز آن بر اجرای تورهای داخلی و طبیعت است، آمده: «خسته‌ایم از ناسازگاری سازمان‌های مربوط و نامربوط! خسته‌ایم از ارگان‌هایی که براحتی و هر زمان که خواسته‌اند قانون تصویب کرده‌اند و هر زمان خواسته‌اند آن را لغو کرده‌اند و هر زمان خواسته‌اند گردشگران را مجرم خطاب کرده‌اند!... کجای دنیا با گردشگر مثل مجرم برخورد می‌کنند؟...چرا باید در یک منطقه از این مملکت مسؤولان از ورود گردشگر استقبال کنند و در منطقه دیگر، گردشگر را در بازداشتگاه به جرم گردشگری نگه دارند!... شاید ما اشتباه کرده‌ایم...»


 
اعضای هیات اجرایی انتخابات در شهرستان خوروبیابانک برگزیده شدند
ساعت ٥:٢٠ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٤/٩/٢٩   کلمات کلیدی:

علی استوار، فرماندار خوروبیابانک در گفتگو با خبرنگار سایت خبری شرق اصفهان اظهار داشت: از بین 26 نفر از افراد واجدین صلاحیت، هشت نفر از معتمدان و مسئولان شهرستان به عنوان اعضای اصلی هیئت اجرائی انتخابات خبرگان و مجلس شورای اسلامی در شهرستان خوروبیابانک برگزیده شدند.وی ادامه داد: به ترتیب کسب آراء ابوالحسن زاهدی فر، علی اکبر علیخانی، حمیدرضا علیخانی، مجتبی علیخانی، مرتضی شیبانی، مصطفی امرالهی، علی اصغر فیروزی و حمزه بشیر به عنوان اعضاء اصلی هیات اجرایی انتخاب شدند.فرماندار خوروبیابانک خاطرنشان کرد: در انتخابات انجام شده، آقایان مصطفی شایگان، علیرضا فرخ، حسین غلامرضایی، سیدعلی قاضوی و حمید زرگر به عنوان اعضای علی البدل این هیات برگزیده شدند.وی تصریح کرد: امیدواریم مردم با حضور پرشورشان بار دیگر در عرصه مشارکت سیاسی توانمند ظاهر شده و موجبات اقتدار و امنیت ملی نتظام جمهوری اسلامی ایران را فراهم نمایند.به گزارش سایت خبری شرق اصفهان، طبق قانون انتخابات، فرماندار ریاست هیات اجرایی انتخابات شهرستان را بر عهده دارد و دادستان و رییس اداره ثبت احوال، اعضای اداری هیات اجرایی انتخابات خبرگان هستند که البته در هیات اجرایی مجلس شورای اسلامی، بجای دادستان، رییس شورای شهرستان عضو هیات اجرایی انتخابات می باشد.آقایان ابوالفضل زارعی، دادستان خوروبیابانک، محمدجعفر نقوی، رییس ثبت احوال و مرتضی محبی، رییس شورای شهرستان از دیگر اعضای اداری هیات اجرای انتخابات خوروبیابانک هستند.انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی و پنجمین دوره انتخابات مجلس خبرگان رهبری به صورت همزمان در هفتم اسفند سال جاری برگزار می شود.


 
سیدابوالفضل رضوی عضو هیات اجرایی شد؛
ساعت ٥:۱٤ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٤/٩/٢٩   کلمات کلیدی:

به گزارش سایت خبری شرق اصفهان به نقل از فارس، اعضای هیأت اجرایی انتخابات شهر تهران انتخاب شدند.برپایه این خبر، حسین طاهری، سیدابوالفضل رضوی، حسین رضایی، محمدرضا آیت‌اللهی، عبدالحسین ناصحی، مصطفی سیدهاشمی، محمد ناظمی اردکانی و برزین ضرغامی اعضای هیأت اجرایی انتخابات شهر تهران را تشکیل می‌دهند.عیسی فرهادی فرماندار تهران نیز رئیس هیأت اجرایی انتخابات شهر تهران است.بررسی صلاحیت کاندیداهای انتخابات مجلس شورای اسلامی در شهر تهران برعهده این هیأت اجرایی است که فرمانداری ری و شمیرانات را نیز شامل می‌شود.


 
خور و بیابانک امسال از طریق CNG گازرسانی خواهد شد
ساعت ٤:٥٧ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٤/٩/٢٩   کلمات کلیدی:

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از اصفهان؛ سعید مومنی مدیر عامل گاز شرکت استان اصفهان در خصوص گاز رسانی به روستاها افزود: سرانه انشعاب برخی از روستاها بسیار بالا است و گازرسانی به آنها توجیه اقتصادی ندارد.و باید بر اساس قانون روستاهایی که سرانه انشعاب آنها به شش میلیون تومان می‌رسد، گازرسانی انجام شود و در حال حاضر بیش از آن در دستور کار گازرسانی روستاها قرار ندارد.وی در ادامه با بیان اینکه باید سوختی برای مردم تامین شود که توجیه اقتصادی برای دولت نیز داشته باشد اضافه کرد: در این روستاها می‌توان از نفت سفید و یا گاز مایع استفاده کرد.وی در خصوص چگونگی گاز رسانی به شهرهایی که امکان انتقال گاز از طریق خط لوله را نداشتند گفت:به دلیل فاصله زیاد این شهرها از خط اصلی گاز رسانی از طریق تانکر صورت میگیرد.مومنی اظهار کرد: به عنوان نمونه شهرهایی مانند خور و بیابانک و یا انارک و جندق که گاز نداشتند و انتقال گاز از طریق خط لوله به آن شهرها توجیه اقتصادی نداشت، اما امسال از طریق CNG گازرسانی خواهند شد. 

 


 
تشکیل 'انجمن خیران میراث فرهنگی' استان اصفهان
ساعت ٢:۳٧ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٩/٢٧   کلمات کلیدی:

 فریدون الله یاری در دومین نشست انجمن میراث فرهنگی استان افزود: با توجه به اجرای موفقیت آمیز مرحله اول طرح تشکیل انجمن های میراث فرهنگی در چند شهرستان استان می کوشیم تا انجمن خیران میراث فرهنگی را نیز در سطح شهرستان ها، بخش ها و حتی برخی روستاهای تاریخی استان تشکیل دهیم و فعال کنیموی یادآور شد: در مرحله نخست طرح تشکیل انجمن های میراث فرهنگی، فعالیت این انجمن ها در 10شهرستان استان آغاز شدمدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان اضافه کرد: این انجمن ها در شهرستان های فریدن با 12 عضو، نطنز با 16 عضو، آران و بیدگل با 15 عضو و بخش کویرات این شهرستان با 12 عضو ، تیران و کرون با هفت عضو، خور و بیابانک با هفت عضو، گلپایگان با هفت عضو، خمینی شهر با 12 عضو، نائین با 9 عضو ، اردستان با 23 عضو و فلاورجان با 10 عضو تشکیل شده است.   


 
چرا عده‌ای از بسته‌شدن پرونده هسته‌ای عصبانی‌اند؟
ساعت ٢:۳۳ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٩/٢٧   کلمات کلیدی:
روزنامه اعتماد در یادداشتی نوشت:  در این ماجرا چه اتفاق بدی است و چه چیز غم‌انگیزی وجود دارد که کاردبزنی خون‌شان درنمی‌آید. مگر شرط ما - یکی از شرط‌های ما - همین نبود که پرونده هسته‌ای بسته شود؟ خوب حالا بسته شده، با اجماع هم ‌بسته شده. چه چیزی از این بهتر که دنیا متقاعد شده ایران سلاح کشتار جمعی ندارد؟ تعرف الاشیاء با ضدادها. من از این ناراحتی دوستان چنین استنباط می‌کنم که اگر بازرسان آژانس، در مراکز هسته‌ای ایران بمب اتمی پیدا می‌کردند، اینها الان خوشحال می‌شدند. اگر شورای حکام بر مدار سابق محکوم‌مان می‌کرد و علیه برنامه صلح‌آمیزمان قطعنامه صادر می‌کرد، لابد جشن می‌گرفتند و هورا می‌کشیدند و سر ذوق می‌آمدند. انگار که بعضی‌ها با جنگ و تحریم و دعوا و خشم و عصبانیت و پرخاش سازگارترند تا با آشتی و رفاه و دوستی و مهربانی. اتفاقا الان وقت خوبی است که ما علیه اسراییلی‌ها اعلام جرم کنیم که چرا در ترور دانشمندان هسته‌ای ما  دست داشته در حالی که برنامه اتمی کشور صلح‌آمیز بوده. در تعجبم که چرا بعضی این اتفاق میمون و مبارک را بدل از عزا گرفته‌اند و حرف از بی‌وفایی می‌زنند. به عقب برگردیم، می‌بینیم که روز تصویب تحریم‌های ظالمانه  خوشحال‌تر و شادمان‌تر بودند تا حالا که شورای حکام از رای سابق خود برگشته....من خیلی فکر کردم. دلیل این همه عصبانیت را گفتم احتمالا به خاطر مجلس و انتخابات آینده است. گفتم لابد اینها نگرانند که این موفقیت دیپلماتیک به حساب دولت منظور شود و روی همین حساب مردم به طرفداران دولت بیشتر رای بدهند تا به منتقدان آن. 

 
جنگنده‌های روس، 320 داعشی را به هلاکت رساندند
ساعت ٢:۳۱ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٩/٢٧   کلمات کلیدی:
ایسنا نوشت: وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که جنگنده‌های این کشور طی 24 ساعت گذشته با انجام حملات هوایی 320 تروریست را به هلاکت رساندند.به گزارش خبرگزای دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از سایت خبری شبکه المیادین، وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که جنگنده‌های این کشور طی 24 ساعت گذشته 212 موضع تروریست‌ها در استان سوریه را مورد هدف قرار دادند.ایگور کونوشینکف، سخنگوی وزارت دفاع روسیه عنوان داشت که جنگنده های این کشور طی 24 ساعت گذشته 59 حمله هوایی علیه مواضع تروریست‌ها در حومه حلب، ادلب، لاذقیه، حماه، حمص، حسکه و رقه انجام دادند.بر اساس این گزارش در جریان این حملات 320 تروریست در سوریه طی 24 ساعت گذشته کشته شدند.وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که جنگنده‌های این کشور نفت کش تروریست‌ها و 30 خودرو و تجهیزات وابسته به آنها را مورد هدف قرار دادند.

 
فاطمه سلطان یگانه (همسر مرحوم ملا بخشعلی) درگذشت
ساعت ٤:٢٩ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٤/۸/٢٢   کلمات کلیدی:

با نهایت تاسف و تاثر درگذشت فاطمه سلطان یگانه را به اطلاع دوستان و آشنایان می رساند و از خداوند متعال برای آن مرحومه علو درجات و بهشت جاوید و برای بازماندگان شکیبایی مسئلت می نماید.

مدیریت وبلاگ بچه کویر مصیبت وارده را به خانواده های محترم یگانه,عشقی،شفایی نجفی ، وسایر آشنایان و وابستگان تسلیت عرض می نماید.


 
محرم وعاشورا در، روستای ایراج
ساعت ۱٢:٤۳ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٤/٧/٢۳   کلمات کلیدی:

یک روز مانده به محرم در ایراج شور وحال عجیبی  برپاست به همت بچه های روستا حسینیه  ومسجد امام حسین با پارچه وپرچمهای مخصوص این ماه سیاه پوش میشود وخانمها حسینیه ومسجد را تمیز میکنند ازشب اول محرم هم در حسینیه وهم در مسجد امام حسین مراسم عزاداری که همراه با زیارت عاشورا ،نوحه ومرثیه ای  از محتشم  است تا شب عاشورا به همین صورت برگزار میشود.بعد از خواندن قران برای شروع نوحه خوانی مرثیه ای که در ایراج به محتشم معروف است خوانده میشود که در آخر این مرثیه با آوردن اسم امام زمان همه از جا بر میخیزند وبرای سینه زنی اماده میشوند

اشعار مرثیه محتشم

از برای سبب تعجیل ظهور موفور السرور امام ثانی عشر آمین

و به آن فرمان فرمای قضا و قدر آمین

و به آن شعشعه افروز شمس وقمر

و به آن نایب حضرت خیر البشر آمین

به معراج خورشید قل لا اسئلکم علیه اجرا الا لمودت فی قربا آمین

به خورشید تابنده اوج شرف آمین

به ماه درخشنده بی خسف آمین

 گل بوستان رسول امین آمین

کرم پیشه معجز نما رکن دین آمین

 آنکه چون تیغ بر کشد زغلاف آمین

لرزه افتد به هفت قله  قاف آمین

نایب مرتضی علی باشد آمین

نو نهال ریاض عبد مناف آمین

آنکه چون برگ از شجر ریزد آمین

دم تیغش عدو بروز مصاف آمین

یعنی بنام پادشاه محتشم حشم مشتری شیم کیوان علم قمر اقتدار آمین 

صاحب السیف والذوالفقار آمین

یعنی بنام امام عصر و عج الله ظهوره

از قدیم الایام حسینیه ایراج دارای یک نقل که در زبان عامیانه به آن( نخل) میگویند مشابه همان نقلی که در شهرستان یزد وتفت میباشد البته با اندازه ای کوچکتر همچنین دارای ۳علم میباشد البته متفاوت باعلمهایی که در شهر میبینید به این علمها  پارچه های بسیار زیبایی پوشانده شده است که در بین اهالی این علمها ونقل  از تقدس بسیار بالایی برخوردار است سابقا ایراج یک نقل چوبی بسیار سنگین داشت که چند سالی میشود تبدیل به نقل فلزی سبکتری شده است خوب برگردیم سر اصل مطلب  شب ششم محرم  که میشود طبق سنتهای قدیمی علمهارا از اتاق علم بیرون میاورندو با ورود علمها به حسینیه شروع به خواندن میکنند (این علم از کیست که بی صاحب است صاحب اوکشته ویا غائب است و.. ساعتی علمها را در مجلس عزاداری میچرخانند هر علم توسط یک نفرو آن هم فرد خاصی که از گذشته های دور جد آنها علم را میگردانده وعلمدار بوده است حمل میشود و مراسم به همین ترتیب تا شب عاشورا برگزار میشود تا همین چند سال قبل در روز تاسوعا مراسمی به نام (پرسه )برپا میشد که بعضی از افراد با ندانمکاری واصرار این سنت را به مانند خیلی از سنتهای دیگر از میان برداشتند این مراسم از حسینیه شروع میشد ومردم همراه باعلمدارها ومرحوم ابوالحسن اکبر بر در خانه ها میر فتندو مرحوم ابوالحسن اکبر  با حافظه خوبی که داشت برای تمامی در گذشتگان واموات آن خانواده آمرزش طلب میکرد ومردم هم آمین میگفتند وسپس صاحبخانه ازمردم پذیرایی میکرد وبه همین صورت در کل روستا اجرا میشد ودونفر هم پشت سر مردم به در خانه ها می آمدند وگندم برای حلیم ونان برای غذای ظهرعاشورا جمع آوری میکردند ویک نفر هم پول برای روضه خوانهای دهه محرم جمع آوری میکرد در ضمن در بیشتر سالها ودر روز تاسوعا یا مردم ایراج مهمان مردم اردیب هستند یا مردم خوب روستای اردیب مهمان ایراجیهاو خوشبختانه این سنت نیکو همچنان ادامه دارد وقتی دسته عزاداری به روستای دیگر میرسید آنها با خم کردن پرچم به مهمان سلام میدهند وبا خواندن اشعاری از قبیل(اندر این ماوای ما خوش آمدید خوش آمدید        ایهاالاقوام ما خوش آمدید خوش آمدید) به استقبال دسته عزاداری میروند وبه احترام مهمان در دو طرف می ایستند نا دسته عزاداری مهمان از وسط رد شود ودر جلو قرار بگیرد  همچنین میکروفون را هم در اختیار مهمان قرار میدهند وبه عزاداری مشغول میشوند بعد از ساعتی عزا داری وقتی  که مهمان میخواهد روستا را ترک کند نیز با اشعار مذهبی بدرقه میشوند مثلا(سینه زنان شه دین خوش آمدید خوش آمدید) در مقابل نیز مهمان هم اینگونه جواب میدهد (ما دعاکردیم و رفتیم زین عزا   اجر هر یک با شهید کر بلا)....حالا میرسیم به شب عاشورا، شب عاشورا تا قبل ازاذان صبح مراسم نوحه وروضه خوانی برپاست و با خواندن صبح روسیاه این مراسم به پایان میرسد اما موقع خواندن صبح روسیاه طبق سنتهای قدیم چهار نفر زیر نقل را گرفته ودور حسینیه میچر خانند ومداحان صبح روسیاه را میخوانند ومردم هم پشت سر نقل گریه میکنند

  

امشبی را شه دین در حرمش مهمان است

ظهر فردا بدنش زیر سم اسبان است  

مکن ای صبح طلوع .مکن ای صبح طلوع

                    ×××××

ای صبح روسیاه به چه رو میشوی سفید 

فردا حسین تشنه جگر می شود شهید  یا حسین

باز این چه شورش است که در خلق عالم است

باز این چه نوحه و چه عزا و چه ماتم است

باز این چه رستخیز عظیم است کز زمین

بی نفخ صور خاسته تا عرش اعظم است

این صبح تیره باز دمید از کجا کزو

کار جهان و خلق جهان جمله درهم است

گویا طلوع میکند از مغرب آفتاب

کاشوب در تمامی ذرات عالم است

گرخوانمش قیامت دنیا بعید نیست

این رستخیز عام که نامش محرم است  یا حسین

در بارگاه قدس که جای ملال نیست

سرهای قدسیان همه بر زانوی غم است

جن و ملک بر آدمیان نوحه می کنند

گویا عزای اشرف اولاد آدم است یا حسین

خورشید آسمان و زمین، نور مشرقین

پرورده ی کنار رسول خدا، حسین

کشتی شکست خورده ی طوفان کربلا

در خاک و خون طپیده میدان کربلا

و....

 

به گونه ای که من شنیدم این نقل نمادی از تابوت امام حسین است با پایان یافتن صبح روسیاه مردم به خانه  رفته وخود رابرای مراسم صبح عاشورا آماده میکنند.دقیقا همین مراسم با همین کیفیت ونقل وعلمهای جداگانه در مسجد امام حسین برگزار میشود این را اضافه کنم که به نقل توسط شخصی در شب عاشورا لباسی سیاه پوشانده  میشود بر روی لباس نقل عکسهایی از دستان قطع شده ابوالفضل و اشعار مذهبی حک شده است وبعداز پوشاندن لباس، دو آینه به دوطرف نقل آویزان میشود وبر،روی نقل دو کارد بزرگ نصب شده وبرسر هر کارد اناری گذاشته میشودودر زیر نقل دوعدد زنگهای قدیمی که شبیه به زنگهای کلیسا میباشد( میگویند این زنگها یادآور زنگهای شترهای کاروان اسیران میباشد)  البته با اندازه بسیار کوچکتری میبندندوحال میرسیم به مراسم صبح عاشورا این مراسم به این گونه است که مردم صبح در حسینیه جمع میشوندونقل را که از شب قبل آماده شده است توسط چهار نفر به حرکت در آورده ویک نفر هم در زیر نقل برای به صدا دراوردن زنگها قرار میگیرد والبته جای این چهار نفربه نوبت عوض میشود نقل رابرداشته ومردم هم پشت سر نقل به سمت شهر ک راه میافتند وقتی به نزدیکیهای مسجد امام حسین میرسند میاستندنقل وعلمهای مسجد راهم برمیدارند وبه سمت جاده زیر دشت حرکت میکنند پس شد دونقل و۶ علم  همراه با پرچمها و تا یادم نرفته علم حضرت فاطمه که سر تا سر سیاه پوش است  را نیزبا خود حمل میکنند مراسم به این شکل است که از حسینیه شروع میشود تمام روستا رادور زده واز راه زیر دشت ایراج دوباره به حسینیه باز میگردند وبین راه هم  نوحه ،مصیبت وروضه میخوانند قبل از رسیدن دوباره به حسینیه در مسیر امام زاده ای به نام زیارت پایین وجود داردکه هر سال عزاداران آنجا می ایستند وهمسایه ها ی امام زاده از مردم پذیرایی میکنند وحاج سید کاظم هم روضه معروف خود رامیخواند ودوباره به سمت حسینیه راه میافتند وپس از رسیدن به حسینیه عزاداری تا نزدیکیهای ظهر ادامه دارد وبرای نماز ظهر وناهارهم  بعضی افراد همراه با نقل وعلمهای مسجد به سمت مسجد امام حسین وبرخی هم در حسینیه می مانند(بستگی به سلیقه اشخاص دارد) وبا خواندن نماز وخوردن ناهار مراسم روز عاشورا به پایان میرسد وبعد از ظهر عاشورا تمام مردم روستا بر سر مزار شهیدان واموات خود میروند وشب یازدهم محرم هم که به شام غریبان معروف است  اول شام غریبان برگزار میشود وسپس مراسمی به نام دم گرفتن اجرا میشود وبدین ترتیب دهه اول محرم به پایان میرسد اما حسینیه ومسجد امام حسین تا آخر محرم وصفر  هرشب برنامه نوحه خوانی و...دارند

در ضمن همین مراسم به همان سبکی که در ایراج انجام میشوددر حسینیه ایراجیهای مقیم تهران برگزار میشودروزتاسوعاهیئت به خیابانها ودرب منازل افرادی که نذری دارند یاقربانی برای نهارعاشورادارند میروند وروز عاشورا درخیابان اصلی خلیج تانزدیکی بیمارستان فیاض بخش میروند وبرمیگردند خیلی از ایراجیها نمیتوانند برای مراسم تاسوعا وعاشورا به ایراج بروند و ،وقتی وارد این حسینیه میشوند همان فضا وحال وهوای زادگاهشان برایشان زنده میشودو در آخرتشکر میکنیم از ایراجیهایی که این حسینیه راسرپا نگه داشته اند به ویژه ازآقایان دانا


 
روستاهای اصفهان لباس شهری پوشیدند/مهاجرت معکوس تنها ۱۰ درصد
ساعت ٤:۳٦ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٤/٧/٢٠   کلمات کلیدی:

اصفهان- با گذشت یک دهه از اجرای طرح هادی در روستاها، آنچه از روستاهای اصفهان باقی مانده یک لباس شهری است که هیچ بویی از بافت روستایی ندارد و جذابیت‌های خود را از دست داده است .خبرگزاری مهر – گروه استان‌ها: به دنبال اجرای طرح هادی اگرچه مردم روستاها از اینکه جاده‌های آسفالت شده دارند و صاحب ساخت‌وسازهای شهری شده‌اند، دلخوش هستند اما دیگر خبری از وجود بافت روستایی نیست چراکه فنّاوری این بار به جان روستاهای ما افتاده است.روستاها زمانی دارای خانه‌های خشت و گلی، معابر تنگ و کاه‌گلی، سرسبزی، هوای پاک برای آرامش اهالی و همچنین گردشگران شهری بود اما اکنون تنها هوای پاک و فضای سبزی را از سال‌های گذشته خود به یادگار دارد که قطعا با شهری شدن روستاها به‌زودی همین هوای پاک هم به عارضه آلودگی مبتلا می‌شود.مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان اصفهان در گفتگو با خبرنگار مهر، با بیان اینکه هدف عمده از اجرای طرح هادی ایجاد بستری مناسب برای اهالی روستا و مهاجرت معکوس روستائیان به زادگاه خود بوده است، اظهار داشت: به دنبال اجرای طرح هادی در روستاها تنها بین ۱۰ تا ۱۵ درصد مهاجرت معکوس روستائیان به زادگاه‌های خود صورت گرفت.غلامحسین خانی ادامه داد: بر اساس آمار ثبت‌شده در سال ۹۰، ۲۱۰ هزار و ۵۲۱ خانوار روستایی داشتیم که در سال ۹۲ با مهاجرت روستائیان به زادگاه خود، آمار روستائیان استان به ۲۱۷ هزار نفر افزایش یافت.اگرچه عمده هدف اجرای طرح هادی بازگرداندن روستائیان به زادگاه‌ خود است اما این بازگشت هم به‌صورت دائمی و سکونت در روستاها نبوده است بلکه  روستائیان ساکن شهر به صورت فصلی و یا برای گذران دوران تفریح خود به روستاها بازگشت داشته‌اند.خانی ادامه داد: مهاجرت معکوس روستاهای مختلف متفاوت است، به‌طوری‌که در برخی روستاها از جمله فریدون‌شهر تا ۵ درصد مهاجرت معکوس را شاهد بودیم اما در روستاهای دیگر این شاخص بین ۱۰ تا ۱۵ درصد ثبت‌شده است.علی کریمی، معاون عمران روستایی نیز در این خصوص در گفتگو با مهر، با اشاره به اینکه با اجرای طرح هادی دیگر بافت روستایی باقی نمانده و به همین دلیل گردشگری روستایی دچار آسیب‌ شده است، ادامه داد: تمام روستاها قابلیت گردشگری ندارند اما در سال جاری در استان اصفهان ۳ روستای سمیرم، نشرج و گرمه در خور و بیابانک برای گردشگری در نظر گرفته شد.محسن قوی بیان، معاون بازسازی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی اصفهان نیز در این خصوص در گفتگو با مهر با تائید اینکه لازم است ضمن اجرای طرح هادی بافت روستایی حفظ شود و این امر در دستور کار ما است، گفت: در منشور ۱۶ بندی که سال ۸۴ طراحی شد تنها یک‌بند آن در خصوص مقاوم‌سازی مسکن روستایی است و تمام بندهای آن در ارتباط با حفظ بافت روستاها بوده است.سید مهدی صدری، کارشناس مسئول مسکن روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی اصفهان نیز در پاسخ به این پرسش مهر که چرا طرح هادی به‌گونه‌ای اجرا نشد که ضمن ارائه تسهیلات و فراهم کردن زمینه آسایش برای زندگی روستائیان، بافت روستا نیز حفظ شود، گفت: روستائیان خود به دنبال فنّاوری و از جمله شهری شدن هستند و کسی نمی‌تواند آن‌ها را مجبور به زندگی روستایی کند و اگر این اقدام با اجبار انجام شود، روستائیان به شهرها روی می‌آورند.اجرای طرح بهسازی و بازسازی منازل روستایی، به گونه‌ای پیش رفته که دیگر خانه روستایی برجای نگذاشته است. چه‌بهتر بود این بهسازی در حالی انجام می‌گرفت که حداقل نمای بیرونی روستاها برگرفته از همان بافت روستایی ساخته می شد.


 
دعوت از دادستان کل کشور به رینگ کویرخواری
ساعت ٤:٢٧ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٤/٧/۱٦   کلمات کلیدی:

نماینده وزیر راه و شهرسازی در شورای حفظ بیت‌المال در اراضی و منابع طبیعی از دادستان کل کشور درخواست کرد، هرچه سریع‌تر با ورود به پرونده «کویرخواری»، از گسترش تصرفات و تملک‌های غیرقانونی در اراضی ملی و دولتی جلوگیری کند.پس از آن‌که ایسنا از ماجرای کویرخواری در کویر مرکزی ایران و اقدام اداره ثبت شهرستان خور و بیابانک برای صدور سند برای این زمین تصرف شده به بهانه نبود شاکی از کویرخوار پرده برداشت، حسین معصوم، مشاور وزیر راه و شهرسازی و نماینده تام‌الاختیار او در شورای حفظ حقوق بیت‌المال در اراضی و منابع طبیعی نامه‌ای به حجت‌الاسلام والمسلمین سیدابراهیم رئیسی، دادستان کل کشور نوشت و با استناد به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) از او که دبیر شورای عالی حفظ حقوق بیت‌المال در اراضی و منابع طبیعی است، درخواست کرد وارد عمل شود و از این واقعه جدا جلوگیری کند تا در آینده بتوان با مطالعه طرح‌ها و پروژه‌های خاص کویر و به ویژه شهرهای حاشیه کویری، بستر مناسب توسعه برای استفاده عموم فراهم شود.اوایل اسفندماه سال گذشته یکی از اهالی بومی آبادیِ گردشگری فرحزاد نسبت به سد معبر و کشیدن دیواری در محوطه این آبادی اقدام کرد و مدعی چند صد متر زمین شد. دادستان، فرماندار و مسئولان شهرستان خور و بیابانک بعد از پیگیری‌های زیادِ معدود ساکنان بومی، به این آبادی کوچک آمدند و به این فرد که از ساکنان فرحزاد است، تذکر شفاهی دادند و محوطه‌ی بلوک‌بندی شده را نیز پلمب کردند، اما مدعی بدون توجه به این اخطارهای شفاهی به کویرخواری خود ادامه داد و دیوار را طویل‌تر کرد.فرحزاد حدود سه کیلومتریِ روستای «مصر» در کویر مرکزی است که آخرین محل مسکونی کویر در بخش خور و بیابانک اصفهان به شمار می‌آید و زمانی تنها دو خانوار در آن ساکن بودند و بعد یک هتل به آن اضافه شد و حالا هم بخشی از زمین‌های آن، مدعی جدید پیدا کرده است.دادستان خور و بیابانک پس از شکایت بسیار اهالیِ هرچند اندک فرحزاد از آن کویرخوار، گفته بود این پرونده شاکی خصوصی ندارد و تنها شاکیِ آن، اداره برق بوده که ظاهرا آن هم رضایت داده است و اگر شخصی شکایت دارد باید مدرکی در اثبات مالکیت این اراضی بدهد؛ در غیر این‌صورت شورای بخش مرکزی شهرستان باید پیگیر حقوق عمومی روستا باشد.پس از آن مجادله‌ی‌ بی‌صدا، اداره ثبت اسناد خور و بیابانک به ناگاه درخواست سند زمین عمومی را به نفع مدعی، روزنامه و اعلام کرد که اگر شکایتی وجود نداشته باشد، سند زمین به نام این شخص صادر می‌شود!حال نماینده تام‌الاختیار وزیر راه در شورای عالی حفظ حقوق بیت‌المال در اراضی و منابع طبیعی از دادستان کل کشور خواسته خیلی جدی وارد این پرونده شود، چرا که در صورت توسعه این روند جلوگیری از رمین‌خواری (کویرخواری) در آن منطقه بسیار مشکل و چالش‌زا خواهد شد.در نامه‌ی معصوم خطاب به حجت‌الاسلام والمسلمین رئیسی، دادستان کل کشور و دبیر شورای‌ عالی حفظ حقوق بیت‌المال در اراضی و منابع طبیعی که در اختیار خبرگزاری دانشجویان ایران قرار داده شده، آمده است: «همانگونه که استحضار دارید‌، مقوله زمین‌خواری از حرایم و محدوده شهرها گرفته تا ارتفاعات و پستی و بلندی‌ها‌، از حرایم رودخانه‌ها و حوزه‌های آبریز سدها تا سواحل دریا ودریاچه‌ها همگی حکایت از جاذبیت تصرف و تملک غیرقانونی اراضی ملی و دولتی داشته تا به امروز که از زمین‌خواری در کویر مرکزی ایران خبر می‌رسد که به دلیل گردشگری در کویر که امر تازه‌ای نیست و کویرگردان بی‌شماری در سطح کشور و دنیا وجود دارند و عموما مطالعه در ابعاد مختلف طبییعت کویر از و حوش گرفته تا بوته‌ها و گیاهان دارویی‌، از دانه‌بندی بستر کویر گرفته تا باتلاق‌های رملی همگی، گردشگرانِ پژوهشگر‌ و مراکز آکادمیک در ابعاد مختلف را به خود جلب می‌کند تا نقاط زیستی این مناطق در کشور و جهان برای خدمات‌رسانی معروف شوند.روستای فرحزاد در کویر مرکزی ایران واقع در بخش خور و بیابانک اصفهان از آن جمله مناطقی است که بنا به گزارش ایسنا، جمعیت دو خانواری این روستا به دلیل فراهم آوردن و ارائه تسهیلات اولیه گردشگری و گذران اوقات مطالعاتی در کویر‌، مهاجرت معکوس در آن اتفاق افتاده و حتی هتل و مهمانخانه برای اوقات گردشگران داخلی و خارجی در آن ایجاد شده است.اما توسعه نامعقول و خارج از ضوابط و مقررات زیستی و جغرافیایی و اقلیمی این‌گونه مناطق جمعیتی باعث استفاده از اراضی خواهد شد که باید برای حفظ و صیانت از آن به عنوان بزرگترین سرمایه در این بخش از بستر مطالعاتی و پژوهشی کوشید تا برای نسل‌های آینده کشور مورد استفاده قرار گیرد.بنابراین لازم است مقامات و مسؤولان ذیربط در حفظ و نگهداری از آن کوشا باشند و نهادهای تهیه‌کننده طرح‌های توسعه روستایی نظیر بنیاد مسکن برای حفظِ آن به تهیه و توسعه طرح‌ها و پروژه‌های خاص مبادرت کنند و مدیریت زمین به ویژه در بخش منابع طبیعی محیط زیست و سرجنگل‌داری و ... در این زمینه همکاری‌های لازم معمول دارند.خاطرنشان می‌شود، جلوگیری نکردن از ساخت و سازهای خلاف ضوابط و مقررات و استفاده نامعقول از اراضی و منابع طبیعی به خصوص دست‌اندازی به حاشیه‌های کویر تا به عمق آن‌، مقوله زمین‌خواری (کویر خواری) را در این‌گونه نقاط زیستی افزایش داده و در یک پروسه زمانی کوتاه و میان‌مدت جلوگیری از آن بسیار مشکل و چالش‌زا خواهد شد.»مشاور وزیر راه و شهرسازی در ادامه از دبیر شورای عالی حفظ حقوق بیت‌المال در اراضی و منابع طبیعی درخواست کرده است، «با توجه به مراتب فوق و موضوعات مشابه دستور فرمایید از شروع این‌گونه تصرفات و تملک غیرقانونی اراضی ملی و دولتی جدا جلوگیری به عمل آمده تا در آینده بتوان با مطالعه طرح‌ها و پروژه‌های خاص کویر و به خصوص شهرهای حاشیه کویری بستر مناسب توسعه برای استفاده عموم فراهم شود.»

 

 


 
چوپانان صاحب یک غرفه در نمایشگاههای بین امللی تهران شد.
ساعت ٥:٤۸ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٤/٧/۱٤   کلمات کلیدی:

از امروز 14مهر ماه بمدت 3روز همزمان باروز روستا نمایشگاه توانمندی های روستایی باحضور مقامات کشوری درمحل دائمی نمایشگاههای بین المللی تهران افتتاح وآغاز بکار می کند.دراین نمایشگاه غرفه ها به دو دسته  خصوصی ودولتی تقسیم می شوند وغرفه داران توانمندیهای روستای خود وهنر وتولیدات خود شامل صنایع دستی،قالیبافی،گلیم بافی ، محصولات کشاورزی،جاذبه های گردشگری،آداب وفرهنگ روستایی آیین های محلی وتوانمندیهای بانوان روستایی،خشکبار ودیگر توانمندیهای روستا رابه نمایش میگذارند.حضور گوشه ای از توانمندی ها وصنایع دستی چوپانان در این نمایشگاه موجب مباهات وباعث سرافرازی مردم خونگرم چوپانان واستان اصفهان خواهدبود.ضمن تقدیر وتشکر از برگزار کنندگان غرفه توانمندیهای چوپانان ،امید است با حمایت مسئولین وشورا ودهیاری چوپانان شاهد بیشتر وقوی تر دراین عرصه در نمایشگاههای اینده کشور باشیم.باسپاس فراوان از دکتر سیدابوالفضل رضوی معاون توسعه روستایی ومناطق محروم درنهادریاست جمهوری وباتشکراز مهندس بهمنی مدیرکل دفتر امور روستایی استانداری اصفهان.

 

 


 
← صفحه بعد