خبرهایی از گوشه وکنار نایین
ساعت ٢:۱۳ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٢/٩   کلمات کلیدی:

‪ کارشناس جهاد کشاورزی شهرستان نایین در شرق استان اصفهان از خشک شدن‌کهن- ترین درخت زیتون در روستای "بیاضه" واقع در بخش خور وبیابانک در شهرستان نایین خبر داد. "محمدی" روز دوشنبه بااعلام این مطلب به ایرنا، افزود: این درخت با قدمت ‪ ۸۰۰‬ساله کهن‌ترین درخت زیتون در این خطه بود. وی گفت: سرمای بی‌سابقه ‪ ۱۴‬درجه زیر صفر سال گذشته علت خشک شدن درخت زیتون بوده است. محمدی همچنین‌افزود: سرما و خشکسالی ناشی از کاهش بارندگی در زمستان سال قبل، بیش ازیک میلیارد ریال خسارت به ‪ ۴۰‬هکتار از باغات زیتون در بخش خور و بیابانک وارد کرد. سرمای کم سابقه و نیز خشکسالی اواخر سال گذشته واوایل سالجاری در استان اصفهان حدود ‪ ۷۰۰‬میلیارد تومان، خسارت به بخش‌های مختلف از جمله کشاورزی استان اصفهان وارد کرد. نایین از مناطق کویری استان اصفهان و در ‪ ۱۴۰‬کیلومتری شرق اصفهان واقع است.

۴۸‬کیلو و ‪ ۸۰۰‬گرم تریاک در گلوگاه ایست و بازرسی "شهید شرافت" نایین در استان اصفهان کشف و ضبط شد. به‌گزارش روز یکشنبه روابط عمومی فرماندهی انتظامی نایین، نیروی انتظامی مستقر در پاسگاه شهید شرافت این مقدار مواد مخدر را از یک دستگاه سواری پیکان که از کرمان عازم تهران بود، کشف کردند. در این ارتباط یک قاچاقچی دستگیر و تحویل مقامات قضایی شد.


رییس شرکت فرش دستباف نایین در شرق استان اصفهان گفت: سالانه ‪ ۱۶‬هزار متر مربع فرش دستباف توسط بانوان شهرستان نایین تولید می‌شود. به گزارش روز دوشنبه ایرنا، "شهریاری" با اعلام این مطلب ارزش این میزان فرش دستباف تولیدی را به طور متوسط ‪ ۶۰‬میلیارد ریال اعلام کرد. وی ارزش هر مترمربع فرش دستباف را چهار میلیون ریال عنوان کرد و افزود: یک سوم این میزان، صرف مواد اولیه و ابزار کار و نقشه و طرح می‌شود. وی گفت: ‪ ۵۰‬درصد از جمعیت ‪ ۶۰‬هزار نفری نایین درقالب ‪ ۱۱‬هزار خانوار در مناطق شهری و روستایی به کار تولید فرش دستباف اشتغال دارند. وی گفت: ‪ ۲۰‬درصد از هزینه زندگی بانوانی که در امر تولید فرش دستباف اشتغال دارند، از محل تولید فرش دستباف تامین می‌شود. شهریاری افزود: هم اینک ‪ ۵۰۰‬دستگاه بافت قالی با یکهزار و ‪ ۱۰۰‬بافنده زیر نظر این شرکت فعالیت دارند. وی گفت: سال گذشته هفت هزار کیلوگرم مواداولیه فرش به ارزش ‪ ۱/۲‬میلیارد ریال بین بافندگان فرش توزیع و بالغ بر سه میلیارد ریال نیز هزینه برای دستمزد بافندگان هزینه شد. شهرستان نایین در ‪ ۱۴۰‬کیلومتری شرق اصفهان قرار دارد و فرش دستباف این خطه از دیرباز در دنیا شهره بوده‌وعلاقه‌مندان زیادی از کشورهای خارجی به‌این صنعت اعجاز برانگیز نایینی مفتخرند.

 در ضمن اردوگاه روستای ایراج در اکثر روزهای هفته پذیرای معلمان ودانش آموزان عزیز خوروبیابانک ودیگر روستاهاست امیدوارم که به این عزیزان خوش بگذرد و از طبیعت روستای ایراج استفاده کنند  

نمایی از اردوگاه ایراج