مطالبی در رابطه باروستای ایراج از گوشه وکنار سایتهای مختلف
ساعت ٩:٤٦ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٦/۱۱/۱۳   کلمات کلیدی:

مردم بعضی از روستاها مثل گرمه – اردیب – ایراج و فرخی لهجه ی ویژه ای دارند و در زبانشان واژگان پهلوی بسیار است.(سایت زبان مردم اصفهان)

ایراج که اسمی قدیمی و در شاهنامه بدان اشاره و برادر مهرج بوده و گرفته شده است ایراج یکی از از روستاهای ییلاقی خور و بیابانک است که در جاده مهرجان – چو پانان قرار دارد.(سایت فرمانداری نایین)

ايراج قلعه اي قديمي دارد که بر قله کوهي آرميده است و خانه هاي روستا در دامنه کوه واقع است . از مزارع ايراج مي توان از بهين _ بيخ چاه _ چاه گوشي _ دشت آزادگان _ ده محمد _ درمو_ عباس آباد _ علي آباد _ مِنگ _ هديه مي توان نام برد . از مزارع مهم ايراج " بازياب " است که در مسيلي گود جاي دارد با آبي گواراوشامل هفت مزرعه که آب آشاميدني شهر خور از سد بازياب تامين مي گردد .

 پيرمردي اهل خور در دل كوير با كمترين آب، باغ يك هكتاري ايجاد كرده است.به گزارش واحد مركزي خبر از اصفهان حاج «محمدحسن موبد» كشاورز 80 ساله، نيمه نخست هر سال را همراه همسرش در مزرعه و باغي كه در 15 كيلومتري روستاي ايراج ايجاد كرده مي گذراند.وي با استفاده از آب چشمه اي به اندازه يك شير سماور درختان آلبالو، گيلاس، گردو،انجيرانارپرورش داده و گندم و جو نيز براي امرار معاش كاشته است.اين زوج كهنسال از خشت و گل، كلبه اي در باغشان ساخته و كف آن را نيز با فرشي كه خود بافته اند پوشانده اند:(روزنامه کیهان)

تورهای ایرانگردی نوروز 1387

تور۲ روزه کویر -گرمه،آبگرم،مهرنجان،اردیب ایراج،مصر،دریاچه نمک،جندق، تور شترسواری
خدمات شامل: رفت و برگشت ،صبحانه،ناهار،شام،پذیرایی ،اقامت، گشت،(سایت ایستگاه)

با نگاه اول که نگاه ميکنی به عکس انگار پيرزن مال صد سال پيش است. تنها نشان از عصر حال- همان کليد کوچکی است که به گردن آويخته و از زير چارقدش بيرون زده.- علی رغم چروک ها پيرزن سرحال به نظر ميرسد و دستی که بر دهان دارد تداعی رسم کهنی است که در دربار شاهان ايران حاکم بود که به احترام هنگام سخن گفتن دست مقابل دهان نگاه ميداشتند... *** از همه اينها که بگذريم ميرسيم به کنتراست که فکر کنم نياز به افزايش دارد تا ديوار گلی پس زمينه نمود بهتری داشته باشد. محل عکاسی کجاست؟(وبلاگ کوتله قهوه ای)

در منطقة كويري بيابانك (ايراج) در جنوب غربي خور علاوه بر سنجش آفتابي، اندازه‌گيري زماني فنجاني نيز رواج دارد. مدار گردش آب 16 شبانه‌روز يك‌بار است، هر شبانه‌روز به 4 نيمروز تقسيم مي‌گردد، هر نيمروز را در تمام مدت سال برابر 30 فنجان مي‌گيرند و هر فنجان خود به اجزايي به نام «طاس» تقسيم مي‌شود(سایت آب سنجی)

من و بابا - روستای ایراجعکسی از دشت روستای ایراج در تاریخ ۳۰/۸/۸۶  سایتwww.cloob.com

عشق كُهولي به وطن وپرچم ايران، برايم سخت قابل احترام است و مرا ياد آن پرچمي مي‌اندازد كه بر بالاي بلندترين و كهن‌سال‌ترين سرو روستاي زیبای ايراج در منطقه‌ي خور و بيابانك در اهتزاز است و براي هر مسافري كه از آن واحه‌ي زيبا در جنب كوير مي‌گذرد، عجيب سحرانگيز، قابل احترام (سایت مهاربیابان زدایی)