قبرستان هم میتواند با ارزش وتاریخی باشد
ساعت ۱۱:٥٩ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٤/٢٩   کلمات کلیدی:

گورهای گبری در منطقه جواهرده رامسر از مکان های دیدنی است. گورهای گبری زرتشتیان یا فراگبریان که احتمالا به پرستش ناهید و یا متیرا مشغول بودند دراین ناحیه که با پیشینیه دو تا سه هزار ساله هستند، ظاهرا بر دو نوع اند: یکی گور سردابه ای است به شکل اطاق زیر زمینی نسبتا بزرگ با ابعاد معین و دیوارهای سنگی که سنگ ها به طور منظم رویهم چیده شده و چنان از استحکام برخوردار است که گویی از عمر آن بیش از چند سال نگذشته است. نوع دیگر گور خمره ای است که شخص در آن به صورت نشسته دفن شده اند.اما گور خمره ای چنان که از نامش پیداست به شکل خمره با دهانه ای تنگ می باشد و متعلق به دوره قبل از زردشتیان و با پیشینه ای حدود پنج تا هفت هزار سال است. خمره ای که مرده را در آن دفن می کردند، دست ساز بوده و از دو قسمت نیمه مساوی جدای از هم تشکیل می شد و بعد از آن که مرده را به صورت چمباتمه زده در آن می نهادند، دو نیمه خمره را با ساروج به یکدیگر وصل می کردند. این گونه قبور در بازرش جواهرده فراوان به چشم می خورند و در حد فاصل چشمه آبعلی و مسجد کهنه تنگدره گورهای بسیاری از این نوع نیز مشاهده شده است.برخی چون دکتر منوچهر ستوده بر این باورند که این گورهای گبری که در زبان بومی از آن به گبرگور یاد می شود همان گورهای کسانی است که بر آیین میترا و یا مانند آن بوده اند؛ زیرا گبری ها یعنی زرتشتی ها مردگان خویش را این گونه دفن نمی کردند.

 آثار تاریخی و فرهنگی متعددی  در شهرستان فیروز کوه قرار گرفته که قدمت تاریخی این منطقه را می نمایاند، نقش قبرستانهای تاریخی و کهن به همراه بقعه امام زاده های متعددی که در این شهرستان وجود دارند، از جاذبه های تاریخی شهرستان فیروزه کوه به شمار می آیند.

 بخشی از شمال قبرستان بجد، که غالباً در دویست سال اخیر در بخش مسکونی واقع شده و بتدریج بر روی آن خانه‌سازی شده و آثار آن محو شده‌است، و بجز تعداد معدودی از قبور، منجمله  قبور سه تن از یاران پیامبر بزرگ اسلام j و همچنین قبور تعدادی از اولیاءالله، که حفظ شده و بطور پراکنده  در لابلای منازل مسکونی به چشم میخورد؛ اثری از آن برجای نمانده‌است. قبور گبرها(آتش پرستها) که ساکنین اولیه منطقه و نیاکان اهالی محل بوده‌اند بخشی از آن بوده که امروزه از آن نیز اثری به چشم نمیخورد.

تپه های باستانی زیاد که بعضی از آنها قدمتشان به هزاره سوم پیش از میلاد میرسد . خانه های قدیمی با معماری خاص دوران قاجار و صفویه وقبور زرتشتی و کلیمی(گور قبیرها) و غار بابک خرم دین در فندقلو و قلعه بز(بزه قلعه در لاتون) نیز از دیگر آثار تاریخی شهرستان نمین می باشد... 


قبرستان گبرها:درسراسر رودان آثار زیادی از گورهایی به چشم می خورد که با کلمات وخطی شبیه به میخی هر بیننده ای را به عمق تاریخ گذشته رودان راهنمایی می نماید، به گفته پیشینیان این قبرستانها مربوط به ساکنان اولیه این خطه بوده وهزاران سال نیز قدمت دارند. در روستاهای سرجوئیه ، زیارت سید سلطان محمد وبخشی از منطقه رودخانه این آثار به خوبی مشهود است.

قبرستان گبرها به فاصله یک صد متری شمال روستای پالکانلو از توابع دهستان درونگر و بخش نوخندان و در 20 کیلومتری شمال غربی درگز واقع شده است. بنا بر متون و منابع کهن پیشینه ی این محوطه به قرون 6 تا 9 هجری و دوران ایلخانی باز می گردد . در این متون از زرتشتیان و مغ ها تحت نام گبرها یاد شده است . این گروه از زرتشتیان در زمان ایلخانان به درگز مهاجرت کرده و دروستاهای جلفا ، خیر آباد مرکزی و پالکانلو مسکن گزیده اند و احتمالاً به همین سبب مکان مزبور به قبرستان گبرها معروف گردیده است . این قبرستان بر روی تپه ای قرار گرفته و محوطه ای را در حدود 320×267 متر در بر می گیرد.
ارتفاع این تپه از سطح زمین های اطراف به طور تقریبی ده متر می باشد ک قبور در نقاط مختلف آن دیده می شود.