نگاهی به مصاحبه خبرگزاری خانه ملت با دکتر حسنی در اردیبهشت 86 قضاوت با شما
ساعت ٢:۱٥ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٧/٢٧   کلمات کلیدی:

دکتر حسنی: 15 میلیارد تومان در سال 85 جذب اعتبارات استانی داشتیم

مجلس هفتم در حساسترین شرایط تاریخ سیاسی کشور کار خود را در سال 83 با وجود مشکلات اقتصادی و اجتماعی داخی و فشارهای بین المللی شروع کرد. دغدغه قاطبه نمایندگان مجلس شورای اسلامی در این برهه، توجه به این مشکلات و حل آنها در حد توان و امکانات اجرایی و قانونی کشور بود.

در هر صورت فعالیت های مجلس شورای اسلامی و نمایندگان در سه بخش ملی، استانی و شهرستانی قابل بحث و بررسی است که با گذشت بیش از سه سال از عمر مجلس هفتم لزوم بررسی اقدامات نمایندگان در حوزه انتخابیه آنها بیشتر احساس می شود. به همین منظور با آقای دکتر حسنی، نماینده محترم مردم نائین اصفهان به گفتگو نشسته‌ایم.

شما برای حل مشکلات مردم حوزه انتخابیه خود چه اقداماتی انجام داده اید؟

برای من همیشه این سوال مطرح بود که چرا شهر نائین در 1379 و بخش مرکزی در سال 1380 از جرگه مناطق محروم بر خوردار از اعتبارات توازن منطقه ای خارج شده و به جرگه شهرهای توسعه یافته پیوسته است لازم به ذکر است بخش انارک و خوروبیابانک و… هنوز جزء مناطق محروم کشور محسوب می شوند برای من جای سئوال بود شهری که فاقد یک استخر امکانات رفاهی تفریحی و ورزشی است وبیشتر روستاهای آن در بخش مرکزی با تانکر آبرسانی می شده چطور توسعه یافته است ولی اردستان در همسایگی ما با آن همه امکانات همچنان در لیست مناطق محروم قرار دارد همین طور که مردم خوب ما می دانند کمترین فایده منطقه محروم بودن معافیت طولانی سرمایه گذاران از مالیات است، ضمنا کارمندان و فرهنگیان شاغل در مناطق محروم نیز از مزایای بیشتری برخوردار هستند و سهمیه خاص دانش آموزان این مناطق در آزمون سراسری ورود به دانشگاهها هم از مزیت های دیگر آن است که دراین خصوص از طریق ریاست محترم جمهوری، استانداری محترم اصفهان وسازمان مدیرت برنامه ریزی کشور پیگیرهای خوبی شده که امیدوارم با تجدید نظر و بازبینی شاخص ها و مولفه های بسیار مهم این شهرستان، مجددا کل شهرستان در لیست مناطق محروم قرار گیرد.

بودجه و اعتبارات تخصیصی شهرستان نائین چقدر است؟

 همه بودجه ها واعتبارتی که در کشورهزینه می شود باید به تایید وتصویب مجلس شورای اسلامی برسد و بعد از تصویب مجلسقابل هزینه کردن است و مجلس هم با بازوی نظارتی خود که دیوان محاسبات است بر نحوه هزینه کرده این اعتبارات نظارت می کند.

 از حیث اعتبارات در سال 82 کل اعتبارت استانی شهرستان نائین 20 میلیارد ریال و در سال 83 در حدود 20 تا 26 میلیارد ریال بوده که در سال 84 به 41 میلیارد ریال و در سال 1385 بالغ بر151 میلیارد ریال افزایش یافته و به شهرستان اختصاص یافته است که این رقم در نوع بی سابقه است این اعتبارات جدای از اعتبارت ملی اختصاص یافته به پروژه های عمرانی شهرستان که از ردیف ملی می باشد.

  در خصوص پیگیری پروژه آبرسانی و مشکلات شهروندان عزیز در فصل گرما چه کارهایی شده ویا در دست اجرا است?

 یکی از بزرگترین مشکلات سطح شهرستان بحث پروژه آبرسانی آب آشامیدنی خصوصآدر شهر نائین بود علی رغم اجرای پروژه 26 میلیارد ریالی آبرسانی در سال 75 به دلیل تعجیل فراوان و کار غیر کارشناسی در خصوص قطر لوله خط انتقال متاسفانه مردم نائین محمدیه زنداون مزرعه امام وبافران همچنان بامشکل آب شرب خصوصآ در زمان پیک مصرف روبرو هستند که با پیگیری های فراوان ردیف اختصاصی در بودجه سال 84 به شماره 40201135 همراه با اختصاص سهمیه ارزی وزارت نیرو 20 میلیون دولار به این پروژه 320 میلیارد ریالی تعلق گرفت که پرو‍ژه با جدیت تمام از سمت نائین به سمت ورزنه به قطر 700 میلیمتر در حال اجرا است و گزارشی قبلآ به محضر مردم شریف نائین ادائه شده است که انشاالله در شماره های آتی نشریه جزئیات بیشتری از پروژه آبرسانی به نائین و توابع ارائه می شود از اقدامات مهم دیگر اختصاص ردیف ملی به شماره 503862 برای آبرسانی به انارک و جندق در سال 85 که آرزوی دیرینه مردم این خطه بود به تفصیل در مورد آن خواهیم گفت و ضمنن پیگیری های انجام شده اداره آب وفاضلاب شهر خور از اداره آبفای نایین منفک و به شکل اداره ای مستقل با چارت سازمانی جدید و اعتبارات بیشتر در آینده ای نزدیک در راستای حل مشکلات آب شهر خور فعالتر خواهدشد به گفته اهل فن اقداماتی که در خصوص آبرسانی به نائین انارک و جندق در طول مدت دو سال گذشته انجام شده بی سابقه است و بایک دهه برابری می کند

برای روستائیان در مجلس چه کارهایی انجام داده اید؟

از دیگر اقدامات بسیار مهم مجلس شورای اسلامی در سال 84 و85 اختصاص 40 درصد از اعتبارات عمرانی استان ها و شهرستانها به روستا بود به همین دلیل در بخش های آبرسانی روستاهای بهسازی و آسفالت راه‌های روستایی اعتبارات خوبی داشتیم. در خصوص آبرسانی به روستاها و ایجاد مجتمع‌های آبرسانی روستایی هم با عنایت به خشکسالی ده سال گذشته و آبرسانی سیار به بیش از 50 روستا در سطح شهرستان خوشبختانه با اعتبارات خوب استانی و ملی به بیش از 23 روستا در طول دو سال گذشته آبرسانی شده است. در مجموع از اعتبارات استانی ستاد حواث غیر مترقبه استان و کشور واعتبارات ریاست جمهوری بالغ بر20 تا 25 میلیارد ریال در بخش آبرسانی روستایی هزینه شده است.از مهمترین اقداماتی که در نوع خود بی سابقه است فعال شدن پروژه های بهسازی و آسفالت راه‌های روستایی بود که به توجه به وجود 1000 کیلومتر راه روستایی در سطح هر سه بخش مرکزی انارک و خور و بیابانک و خاکی بودن اکثر راه‌های ارتباطی روستاها، از اولویت های برنامه ما بود وبه همین منظور فقط در سال 85 با اعتباری بالغ بر 20-25 میلیارد ریال در هر سه بخش پروژه های مختلفی در قالب شبکه ارتباطی بین روستاها که تعداد بیشتری از روستاهای ما بتواند ازاین شبکه ارتباطی استفاده کنند در حال اجرا است چون برخورداری از راههای ارتباطی مناسب حق روستائیان است و با توجه به اینکه روستاهای ما بسیار زیبا با طبیعتی چشم نواز و جاذب برای گردشگران است باید راه ارتباطی خوب و مناسب داشته باشند. ضمنا کل اعتبارات بخش راه در سال 85 بالغ بر 35 میلیارد ریال بوده است.

                   بقیه در ادامه مطلب  روی ادامه مطلب کلیک کنید


صحبت از راه شد در مورد نقش نائین به عنوان چهارراه مواصلاتی مرکز کشور خصوصآ محور استراتژیک طریق الرضا چه اقداماتی شده است؟

 در مورد راه های ارتباطی اصلی با عنایت به استراتژیک بودن موقعیت شهرستان در مسیر کریدور شمال به جنوب چهارراه ترانزیتی و طریق الرضا و مجاورت با چند استان مهم در مرکز کشور خصوصا پروژه بسیار مهم بهسازی جاده استراتژیک نائین – انارک – خور –طبس که حذف گردنه صعب العبور زنجیرگاه در این مسیر مهم با اعتبارات بسیار خوبی در حال اجرا است که در طول سال84 و85 براین بهسازی جاده نائین – انارک – خور و حذف گردنه زنجیرگاه بالغ بر 60 میلیارد ریال هزینه شده است.

 در بحث اشتغال که دغدغه امروز همه در سراسرکشور می باشد چه فعالیت هایی انجام شده است ؟

در بحث اشتغال که از الویت های اساسی دولت و مجلس بوده است رقم تسهیلات اشتغالزایی در قالب بنگاهای اقتصادی کوچک زود بازده در سال 84 و 85 بالغ بر 300 میلیارد ریال بوده که به طرحهای صنعتی کشاورزی و خدماتی و تعاونی اختصاص یافته است که امیدوارم با مدیریت خوب اجرایی شهرستان ونظارت کار گروه اشتغال این تهسیلات منجربه حل بخشی از معضل بیکاری در سطح شهرستان بشود. ضمنا به پروژه های متوسط و بزرگ موجود هم مبلغی بالغ بر 200 میلیارد ریال برای حفظ اشتغال موجود اختصاص یافته است چرا که یکی از برنامه های ما حمایت از صنایع موجود برای حفظ اشتغال ایجاد شده در سال های قبل بود. تعدادی از پروژهای اشتغالزا در شهرستان به بهره برداری رسیده و تعدادی از پروژه های بزرگ در شرف شروع مراحل عملیات اجرایی هستند و تهسیلات ارزی و ریالی آنها مصوب شده است.

به عنوان یک پزشک متخصص و عضو فعال کمیسیون بهداشت و درمان، تحولات عمده در وضعیت بهداشت و درمان را در سطح شهرستان چگونه ارزیابی می کنید؟

در حوزه بهداشت و درمان در سال 83 با مشکلات عدیده ای در سطح بیمارستان و مراکز بهداشتی روبرو بودیم که مهمترین آن کسری بودجه و بدهی 8-9 میلیارد ریالی بود که در حال حاضر به کمتر از سه میلیارد ریال رسیده است.

درخصوص مشکل جدی کمبود نیروی انسانی در بیمارستان و شبکه بهداشت و درمان با مصوبه مجلس در سال 84 درخصوص الزام دولت به استخدام سالیانه شش هزار نفر در دانشگاههای علوم پزشکی و شبکه های بهداشت و درمان و جایگزین کردن بازنشستگان بخش بهداشت و درمان با نیروی جدید، این مشکل تا حدود زیادی رفع شد و بخشی از کمبودهای ما در این زمینه در سطح شهرستان برطرف گردید.

اختصاص حدود 20 نفر از متخصصین رشته های مختلف تخصصی در نبمه دوم سال 85 در رشته های  مختلف و راه اندازی کلینیک تخصصی حضرت امام خمینی«ره» از دیگر اقدامات در این حوزه بوده است.

یکی از اقدامات بسیار مهم دیگر اخذ مجوز احداث و راه اندازی بیمارستان 32 تختخوابی در شهر خور و بیابانک بود که مقدمات راه اندازی آن و تجهیز بیمارستان خیریه یغمایی در حال انجام است.

راه اندازی پایگاه اورژانس و اختصاص سه دستگاه آمبولانس و خودروی مناسب هم از اقدامات موثر در شهر جندق بوده است.

با عنایت به مشکلات فنی بیمارستان حشمتیه نائین، خصوصا فضای بسیار محدود و ساختار فیزیکی غیر استاندارد، خیر بزرگوار حاج رضا افضلیان نائینی طرح احداث بیمارستانی جدید در قالب ساخت و تجهیز بیمارستان خیریه 96 تختخوابی را در نائین بر عهده گرفته اند.

همچنین اخذ مجوز تجهیز و جذب نیرو جهت راه اندازی مرکز بهداشتی و درمانی تامین اجتماعی نائین بعد از چندین سال با اعتباری بالغ بر سه میلیارد ریال در اواخر سال 85 انجام شده و در حال جذب نیروی مورد نیاز جهت سرویس دهی به 20 هزار بیمه شده تامین اجتماعی است و اعتباری بالغ بر4/6 میلیارد ریال برای سرویس دهی در سال 86 دارد.

بعد از اشتغال و بهداشت و درمان، مسکن بیشترین سهم را در رفاه مردم دارد، در این باره کارهای اساسی انجام شده چه بوده است؟

درخصوص معضل مسکن با عنایت به افزایش قیمت زمین در سالهای اخیر با پی گیری های فراوان، ضمن توجه به احیای بافت قدیم و فراهم کردن مقدمات احداث واحدهای مسکونی اجاره به شرط تملیک در بافت قدیم، پروژه مسکونی قائمیه را پی گیری و با حضور وزیر مسکن و مسئولین استان مقدمات واگذاری 53 هکتار، جهت ساخت 1500-2000 واحد مسکونی در آبان ماه 1385 فراهم شد و با وجود طولانی شدن مراحل واگذاری زمین و تشریفات اداری، بزودی آماده سازی پروژه قائمیه و ساخت واحد های مسکونی ، زمین به تعاونی های مسکن واگذارخواهد شد ودر این پروژه مشکل تمام متقاضیان واقعی وجوانان عزیز نایینی که صاحب زمین و خانه نیستند حل خواهدشد ، که جزییات مشکلات و موانع موجود برسرراه این پروژه را به استحضارمردم نجیب و شریف نایین خواهم رساند.

درزمینه عمرانی چه کارهایی در این مدت صورت گرفته است؟

کلنگ گازرسانی به سه روستا انجام شده و کلنگ گازرسانی به 20 روستای بخش مرکزی «لای رودشت و لای سیاه» در اسفند ماه 85 با حضور معاون وزیر نفت و مدیر عامل شرکت ملی گاز به زمین زده شد و انشاءالله تمام روستاهای بخش مرکزی که در شعاع 15 کیلومتری از لوله گاز با تعداد خانوار قابل قبول هستند  در سال 86و87 گازرسانی خواهند شد.در خصوص دهستان بهارستان به مرکزیت«کجان» و کوهستان به مرکزیت«بلان» که نقاط سردسیری هستند، هم مقدمات تصویب طرح گازرسانی در شرکت ملی گاز با توجه به خط انتقال جدید در حال انجام است .در ضمن گازرسانی به شهرک صنعتی هم در حال انجام است.

در خصوص گازرسانی به انارک و خور و بیابانک در طول سه سال گذشته پیگیری های فراوان شد و خوشبختانه در پروژه های سفر ریاست جمهوری به شهرستان نایین ، بحث مطالعه و شروع مقدمات اجرایی آن پیش بینی شده است.

درحوزه صنایع ومعادن ، با پیگیری های فراوان اداره صنایع و معادن ناین در حال راه اندازی است و معادن سطح منطقه درحال شناسایی و فعال شدن و تعدادی از آنها در شرف بهره برداری و احداث پروژه های فرآوری فلزات هستند .معدن سرب نخلک بعد از بحران اسفند 82 ، الحمدلله با تدبیر خاص .درایت و تغییرات مدیریتی از نظر اقتصادی سود آور شده و بعد از 30 سال برای اولین بار چندین نیرو جذب کرده است.

لازم به ذکر است در سال 82 به بهانه غیر اقتصادی بودن و زیان آور بودن معدن نخلک دراقدامی مشکوک و بحران آفرین از طرف وزارت صنایع و معادن وقت ! خواستار باز خرید شدن 150 کارگر معدن و تعطیلی کامل معدن شده بودند.

لازم به ذکر است سود خالص معدن سرب نخلک در سال 85 بالغ بر شش میلیارد ریال بوده است.

بعضی از پروژه ههای صنعتی نائین با مشکلات جدی روبرو بودند که با تسهیلات بنگاه‌های متوسط و بزرگ، مشکل سرمایه در گردش و همینطور تسهیلات برای توسعه آنها در نظر گرفته شده است.درخصوص پروژه استحصال پتاس از شورابه های کویر منطقه خور و بیابانک در طول سال 84 و 85 مجموع اعتبارات ملی و منابع داخلی وزارت صنایع برای این پروژه بالغ بر 350 میلیارد ریال بوده و در حال حاضر 95 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است و زمینه جذب بالغ بر 220 نفر از جوانان منطقه را دارد.

درخصوص شهرک صنعتی نائین و نواحی صنعتی در نیستانک، انارک، جندق و شهر خور که زیرساخت های اساسی برای سرمایه گذاری دارد، پیشرفتهای خوبی داشته ایم. کلنگ آماده سازی زمین شهرک صنعنی در فاز اول به مساحت 300 هکتار در سال 85 به زمین زده شد و مشکل جدی شهرک یعنی آب با توافقنامه وزارتین نیرو و کار و اموراجتماعی از اعتبارات اشتغال زایی مبلغ 30 میلیارد ریال در اختیار وزارت نیرو قرار گیرد.

همچنین گازرسانی به شهرک صنعتی نائین انجام شده و با استقرار کامل شرکت، شهرک ها گازرسانی کامل خواهند شد.

درخصوص مخابرات و افزایش پوشش تلفن ثابت و همراه چه اقداماتی صورت گرفته است؟

در حوزه مخابرات افزایش ضریب نفوذ تلفن ثابت، افزایش پوشش تلفن همراه و راه اندازی ایستگاه‌های BTS موبایل، راه اندازی ICT در روستاها، نمایشگر تلفن‌های ثابت، حذف کد بین شهرها و روستاهای هر بخش در سطح شهرستان که کاهش هزینه ارتباطات تلفنی را به همراه دارد از اقدامات موثری بوده که در این حوزه انجام شده است.

از اقدامات مهم دیگر، واگذاری تلفن‌های مردم روستاهای مختلف بخش مرکزی با پیگیری‌های فراوان بعد از گذشت مدت 3 سال از واریز پول توسط آن عزیزان، در قالب سیستم WLL بود که انشاءالله مشکلات فنی این خطوط بزودی مرتفع خواهد شد.

در مجموع اعتبارات حوزه مخابرات در سال 83 مبلغ 870/12 میلیون ریال و در سال 84 مبلغ 483/21 میلیون ریال و در سال 85‌ ، 647/19 میلیون ریال بوده که مجموع اعتبارات ملی و منابع داخلی ایران فعالیت‌های فوق 54 میلیارد ریال بوده است.

در خصوص مسکن روستایی و بهسازی محیط روستاها چه اقداماتی صورت گرفته است؟

 با عنایت به وجود قریب به 380 روستا در شهرستان خصوصا در سال 84 و 85 گام‌های خوبی برای بهسازی محیط تعدادی از روستاها برداشته شد. اعتبار هزینه شده جهت بهسازی روستاها در حدود 5 میلیارد ریال بوده است.

اختصاص تسهیلات حدود 60 میلیون ریالی برای نوسازی و مقاوم سازی منازل روستایی از تصمیمات مبارکی بود که در مجلس شورای اسلامی در قالب 200 هزار مسکن روستایی انجام شد و ما در سطح شهرستان سهمیه خوبی داشتیم.

در حوزه کشاورزی چه اعتباراتی بدان اختصاص یافته است؟

هر سال مجموع اعتبارات شهرستان دو برابر شده و در خصوص رونق و توسعه بیشتر این بخش جهت احیای قنوات، بهسازی نخلستان‌ها، احداث کانال‌های آب کشاورزی، برقی کردن چاه‌های کشاورزی، تولید محصولات بیشتر و... فعالیت‌های خوبی انجام شده که کل اعتبارات این بخش در طول این مدت بالغ بر 20 میلیارد ریال بوده است.

با توجه به پتانسیل بالای شهرها و روستاهای ایران در حوزه میراث فرهنگی و گردشگری،شما در این حوزه چه کارهایی انجام داده اید؟

افزایش چشمگیر درصد گردشگران علی رغم عدم وجود زیرساخت‌ها مثل هتل را در پی داشته است. تسهیلات بسیار خوب و اخذ مجوز احداث مراکز اقامتی و گردشگری و هتل در نائین، انارک و بخش خور و بیابانک بیانگر این رویکرد مثبت است. فعال شدن نمایندگی و جذب تعدادی نیرو برای حفاظت از آثار و زمینه ارتقای نمایندگی به اداره میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری از دیگراقدامات مثبت در این بخش است. مجموع اعتبارات هزینه شده در این حوزه 72 میلیارد ریال بوده است.

در زمینه تربیت بدنی و ورزش چه امکاناتی را فراهم آورده اید؟

خوشبختانه با پیگیری‌های فراوان و تامین اعتبار مجموع استخر شنا، سونا و سالن بدنسازی نائین در نیمه اول سال جاری تکمیل و به بهره برداری خواهد رسید.

تکمیل و بهره برداری از تعدادی سالن ورزشی از پروژه‌های نیمه تمام بخش مرکزی که انشاءالله آخرین پروژه نیمه تمام ورزشی «سالن ورزشی روستای بلان» با اعتباری بالغ بر 250 میلیون تومان در آینده نزدیک به اتمام خواهد رسید و تامین امکانات ورزشی و اعتبارات نسبتا خوب برای هیات‌های ورزشی و روزش‌های روستایی از دیگر اقدامات برای توسعه ورزش در منطقه بوده که مجموع اعتبارات هزینه شده در طول این مدت بالغ بر 5/13 میلیارد ریال بوده است.

منبع: خانه ملت    تاریخ: 30 اردیبهشت 1386