گزارشی از افزایش قیمت شدید چیپس، پفک، آدامس، دوغ، سیگار، رب و

سیگار
قیمت سیگار در انواع آن با افزایش حداقل ‌٢٠ درصدی مواجه بوده و سیگارهای ‌١٠٠٠ تومانی از اواخر سال گذشته به قیمت‌های ‌١٢٠٠ تا ‌١٣٠٠ تومان افزایش پیدا کرده است. ارزان‌ترین نوع سیگار پاکتی ‌٢۵٠ تومان و گران‌ترین نوع آن با ‌٢۶٠٠ تا ‌٢٧٠٠ تومان به فروش می‌رسد، اما تمامی آن‌ها حداقل ‌٢٠ تا ‌۴٠ درصد افزایش قیمت داشته‌اند.

آدامس
قیمت آدامس‌های داخلی از ‌۵٠ و ‌٧۵ تومان به ‌١٠٠ تومان و قیمت آدامس‌های بسته‌ای خارجی از ‌٣۵٠ تا ‌۴٠٠ تومان به ‌۵٠٠ تومان افزایش یافته است. عمده آدامس‌های خارجی از مسیر قاچاق به کشور وارد می‌شوند و افزایش قیمت‌ آن‌ها به تبع گران شدن آدامس‌های تولید داخل بوده است، در واقع واردکنندگان قانونی و قاچاقچیان قیمت‌های خود را بر اساس تولیدات داخلی تعیین می‌کنند.

دوغ و نوشابه
بنا به مصوبه‌ای که در اواخر سال ‌٨۵ به تصویب نمایندگان مجلس رسید ‌۶٠ درصد در‌آمد حاصله از افزایش قیمت نوشابه‌های گازدار به منظور پیشگیری، آموزش، تغییر زندگی و غربالگری بیماران دیابتی و کمک به هزینه‌های درمانی این بیماران و انجمن‌های غیردولتی مرتبط با دیابت در اختیار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی قرار گیرد که این موضوع افزایش قیمت نوشابه را در پی داشت.
روند صعودی قیمت نوشابه که از ابتدای سال گذشته آغاز شده بود ادامه دارد و در حال حاضر انواع نوشابه‌های خانواده با قیمت ‌٧۵٠ تا ‌٨٠٠ تومان به فروش می‌رسد. قیمت ماء‌الشعیر‌های شیشه‌ای هم که سال گذشته ‌١۵٠ تومان بود امسال به ‌٢٠٠ تومان افزایش پیدا کرده است.
قیمت دوغ ‌۵/١ لیتری از اواخر سال گذشته با افزایش زیادی مواجه بود و از قیمت‌های ‌۴۵٠ تا ‌۵۵٠ تومان به ‌٧۵٠ تومان افزایش یافته است؛ این گرانی در ادامه افزایش قیمت لبنیات پس از خارج شدن این محصولات از شمول قیمت‌گذاری‌های دولتی است که نمونه آن را در قیمت خامه، پنیر و خامه شکلاتی هم شاهد بوده‌ایم؛ مثلا قیمت خامه شکلاتی از ‌۶٠٠ به ‌١٠٠٠ تومن یعنی افزایش یافته است.

بیسکوئیت
قیمت بیسکوئیت‌های ویفر با افزایش ‌۵٠ درصدی از ‌١٠٠ تومان به ‌١۵٠ تومان افزایش یافته است. انواع دیگر بیسکوئیت هم به خاطر افزایش نسبی قیمت آرد با رشد ‌٢٠ تا ‌۵٠ درصدی قیمت روبرو بوده‌اند. قیمت تی‌تاپ‌های ‌۵٠ و ‌٧۵ تومانی هم امسال یکدست شده و انواع تی‌تاپ با قیمت ‌١٠٠ تومان به بالا عرضه می‌شود.

مربا و ترشی‌جات
قیمت انواع مربا‌های ‌١۶٠ سی‌سی از ‌٣٠٠ تومان در سال گذشته به ‌۴٠٠ تومان افزایش یافته و ترشی‌های ‌٧۵٠ سی سی هم از قیمت ‌٨۵٠ تا ‌٩٠٠ تومان به ‌١٠٠٠ تومان رسیده‌اند.

بستنی
قیمت انواع بستنی‌های عروسکی که در تابستان سال گذشته ‌٢۵٠ تومان بود امسال به ‌۴٠٠ تومان افزایش یافته و قیمت بستنی‌های کاکائویی موسوم به "مگنوم" هم که سال گذشته ‌٣۵٠ تومان بود به ‌۵٠٠ تا ‌۵۵٠ تومان رسیده است. قیمت انواع بستنی‌های دستی در بستنی‌فروشی‌ها هم با افزایش قیمت روبرو بوده است و با این که نرخ مصوب اتحادیه برای بستنی ممتاز کیلویی ‌٣۵٠٠ تومان، بستنی درجه یک سه هزار تومان و بستنی درجه دو ‌٢۵٠٠ تومان اعلام شده است ولی بستنی فروش‌ها کار خود را می‌کنند و قیمت‌های خود را تعیین می‌کنند، به طور مثال قیمت بسیاری از بستنی‌هایی که سال گذشته در بستنی‌فروشی‌های جلوی پارک‌ها ‌۵٠٠ تومان بود امسال به ‌٧۵٠ تا ‌٨٠٠ تومان افزایش یافته است و اگر واحد صنفی‌ هم نرخ‌های مصوب اتحادیه را رعایت کند بستنی باکیفیت و خوشمزه‌ای در اختیار مردم نمی‌گذارد.

رب گوجه‌فرنگی
با وجود کاهش قیمت صیفی گوجه‌فرنگی و فرارسیدن فصل برداشت محصول، قیمت رب گوجه‌فرنگی در بازار عمده‌فروشی با افزایش شدید روبرو شده و در بسیاری از واحدهای صنفی خرده‌فروشی رب کمیاب است. قیمت عمده‌فروشی رب گوجه‌فرنگی در یک ماهه اخیر ‌٩۵٠ تا ‌١٠٠٠تومان به ‌١۵٠٠ تا ‌١۶٠٠ تومان افزایش یافته است.
خرده‌فروش‌هایی که به تازگی در بازار خرید کرده‌اند آن را با قیمت ‌١٨٠٠ تا دو هزار تومان به فروش می‌رسانند و این در حالی است که قیمت رب یک کیلویی پس از عید ‌١٢٠٠ تا ‌١٣٠٠ تومان بوده است و سال گذشته در همین ایام قیمت رب گوجه‌فرنگی یک کیلویی ‌٩٠٠ تا ‌١٠٠٠ تومان بود.

تن ماهی
قیمت تن ماهی نسبت به یک سال گذشته با جهش خیره‌کننده‌ای روبه رو بوده است به گونه‌ای که قیمت برخی از برند‌های آن از ‌٧۵٠ تومان در سال گذشته به دو هزار تومان در اوایل امسال رسید که این موضوع باعث واکنش سازمان تعزیرات حکومتی شد و مدیرعامل یک شرکت تولید تن ماهی در تهران به اتهام گران‌فروشی و اجحاف در حق مصرف‌کنندگان به پرداخت جزای نقدی یک میلیارد و ‌٢۵٠ میلیون ریال محکوم شد.

/ 1 نظر / 4 بازدید
ايماني

با سلام. شما را توصيه ميكنم به استفاده از سرويس وبلاگ نايين بلاگ با دو آدرس اينترنتي فعال و همچنين امكان آپلود عكس و صدا و سرعت فوق العاده بالا. همچنين توصيه اين سرويس به ديگران http://www.naeinblog.ir http://www.nwn.ir