قبرستان هم میتواند با ارزش وتاریخی باشد

گورهای گبری در منطقه جواهرده رامسر از مکان های دیدنی است. گورهای گبری زرتشتیان یا فراگبریان که احتمالا به پرستش ناهید و یا متیرا مشغول بودند دراین ناحیه که با پیشینیه دو تا سه هزار ساله هستند، ظاهرا بر دو نوع اند: یکی گور سردابه ای است به شکل اطاق زیر زمینی نسبتا بزرگ با ابعاد معین و دیوارهای سنگی که سنگ ها به طور منظم رویهم چیده شده و چنان از استحکام برخوردار است که گویی از عمر آن بیش از چند سال نگذشته است. نوع دیگر گور خمره ای است که شخص در آن به صورت نشسته دفن شده اند.اما گور خمره ای چنان که از نامش پیداست به شکل خمره با دهانه ای تنگ می باشد و متعلق به دوره قبل از زردشتیان و با پیشینه ای حدود پنج تا هفت هزار سال است. خمره ای که مرده را در آن دفن می کردند، دست ساز بوده و از دو قسمت نیمه مساوی جدای از هم تشکیل می شد و بعد از آن که مرده را به صورت چمباتمه زده در آن می نهادند، دو نیمه خمره را با ساروج به یکدیگر وصل می کردند. این گونه قبور در بازرش جواهرده فراوان به چشم می خورند و در حد فاصل چشمه آبعلی و مسجد کهنه تنگدره گورهای بسیاری از این نوع نیز مشاهده شده است.برخی چون دکتر منوچهر ستوده بر این باورند که این گورهای گبری که در زبان بومی از آن به گبرگور یاد می شود همان گورهای کسانی است که بر آیین میترا و یا مانند آن بوده اند؛ زیرا گبری ها یعنی زرتشتی ها مردگان خویش را این گونه دفن نمی کردند.

 آثار تاریخی و فرهنگی متعددی  در شهرستان فیروز کوه قرار گرفته که قدمت تاریخی این منطقه را می نمایاند، نقش قبرستانهای تاریخی و کهن به همراه بقعه امام زاده های متعددی که در این شهرستان وجود دارند، از جاذبه های تاریخی شهرستان فیروزه کوه به شمار می آیند.

 بخشی از شمال قبرستان بجد، که غالباً در دویست سال اخیر در بخش مسکونی واقع شده و بتدریج بر روی آن خانه‌سازی شده و آثار آن محو شده‌است، و بجز تعداد معدودی از قبور، منجمله  قبور سه تن از یاران پیامبر بزرگ اسلام j و همچنین قبور تعدادی از اولیاءالله، که حفظ شده و بطور پراکنده  در لابلای منازل مسکونی به چشم میخورد؛ اثری از آن برجای نمانده‌است. قبور گبرها(آتش پرستها) که ساکنین اولیه منطقه و نیاکان اهالی محل بوده‌اند بخشی از آن بوده که امروزه از آن نیز اثری به چشم نمیخورد.

تپه های باستانی زیاد که بعضی از آنها قدمتشان به هزاره سوم پیش از میلاد میرسد . خانه های قدیمی با معماری خاص دوران قاجار و صفویه وقبور زرتشتی و کلیمی(گور قبیرها) و غار بابک خرم دین در فندقلو و قلعه بز(بزه قلعه در لاتون) نیز از دیگر آثار تاریخی شهرستان نمین می باشد... 


قبرستان گبرها:درسراسر رودان آثار زیادی از گورهایی به چشم می خورد که با کلمات وخطی شبیه به میخی هر بیننده ای را به عمق تاریخ گذشته رودان راهنمایی می نماید، به گفته پیشینیان این قبرستانها مربوط به ساکنان اولیه این خطه بوده وهزاران سال نیز قدمت دارند. در روستاهای سرجوئیه ، زیارت سید سلطان محمد وبخشی از منطقه رودخانه این آثار به خوبی مشهود است.

قبرستان گبرها به فاصله یک صد متری شمال روستای پالکانلو از توابع دهستان درونگر و بخش نوخندان و در 20 کیلومتری شمال غربی درگز واقع شده است. بنا بر متون و منابع کهن پیشینه ی این محوطه به قرون 6 تا 9 هجری و دوران ایلخانی باز می گردد . در این متون از زرتشتیان و مغ ها تحت نام گبرها یاد شده است . این گروه از زرتشتیان در زمان ایلخانان به درگز مهاجرت کرده و دروستاهای جلفا ، خیر آباد مرکزی و پالکانلو مسکن گزیده اند و احتمالاً به همین سبب مکان مزبور به قبرستان گبرها معروف گردیده است . این قبرستان بر روی تپه ای قرار گرفته و محوطه ای را در حدود 320×267 متر در بر می گیرد.
ارتفاع این تپه از سطح زمین های اطراف به طور تقریبی ده متر می باشد ک قبور در نقاط مختلف آن دیده می شود.


/ 4 نظر / 102 بازدید
محمود

سلام قبرستانهای باارزش زیادی را نام بردی اما نگفتی قبرستان گبرها شباهت به کدامیک دارد؟؟؟؟؟؟!!!!

دوست

آقای کاشف بحث اهمیت قبرها و قبرستانهای مختلف است شما عجیب شمشیر را از رو بستی....قبرستان اهمیتش به قدمتش هست.شباهت قبرها هم به سنه ساخت آن بر میگردد.مطلب کاملا واضح و مشخص است.اما چون شما مخالفی چشمت را به روی حقایق بستی و رسالت خبری خود را تحت تاثیر مسائلی که خود بهتر میدانی قرار دادی و این برازنده شما نیست.ما شما را انسانی منطقی میدانیم.شما خودت را چطور میدانی؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

محمود

آقای دوست علیک سلام 1-اگر بگویم قبرستان 4000ساله حتما خیلی منطقی هستم ولی اگر بگویم ما دلیل و مدرکی که ثابت کنه این قبرستان 300ساله هم است بی منطقم.2-شما حقایق را برای من بگو تا بنده هم از آن مطلع شوم3-مسایلی را که میفرمایی بنده اطلاع ندارم لطفا مرا راهنمایی بفرمایید و همچنین بینندگان عزیز وبلاگ زیبای بچه گویر.در پایان یادآوری میکنم اهمیت قبرستان و سن آنرا کارشناسان میراث فرهنگی مشخص میکنند نه من یا شما یا ...

دوست

با سلام بنده عدد خاصی مد نظرم نیست. و بر همگان واضح و مبرهن(عجب کلمه کلیشه ای جالبیه) هست که باید کارشناسان میراث فرهنگی قدمت را مشخص کند(حال شما چرا به این جمله اصرار دارید نمی دانم)ببین آقای کاشف ما شلوغ نکردیم فقط تلفن کردیم کارشناسان بیایند و ببینند حالا300یا3000یا به قول شما4000باشدشما از اینکه ما بگوییم بیایند و نظر بدهند چرا بیم داری؟؟؟؟؟ شما یه اطلاع رسانی از سمت یه وبلاگ را در بلاگتان هیاهو برای هیچ خواندید.و سندتان یه تماس تلفنی بوده که آقای xشما را توجیه کرده, حال چه عیبی دارد بیایند کارشناسی کنند." این یک قبرستان قدیمی است که هیچ ارزش تاریخی ندارد "مطلب فوق عین کلام شماست.شما که میگویی باید کارشناسان نظر دهند چرا خودت پیشاپیش نظر دادی. آقای کاشف به ناچار باید یه سری سخنان را قبول کرد که تا نباشد چیزکی مردم نگویند چیزها.من هم شنیده ام که میگویند شورا گفته اگر یه بلاگ با ما همراهی کنه فراکسیونشون شکسته میشه و دعوا بین خودشون میافته و ما کار خودمون رو میکنیم اما حیفه اون یه بلاگ شما باشی هر چند که آقای نجفی از شما خواهش کرده باشه.