روز جهاد کشاورزی گرامی باد

 کشاورز! مزرعه دلت سبز!

تو قرن‏هاست که بارِ سنگینِ رنگین شدنِ سفره‏های جهان را به دوش می‏کشی.

دست‏های تو، سبزترین درختانِ نعمتند.

دست‏های تو، حرف‏های تشنه خاک را می‏شنوند.

دست‏های تو، زمین را می‏فهمند.

دست‏های تو، آسمانِ برکت است و پینه‏های دست‏هایت، ستارگانی که روشنیِ شب‏های ماست.

دست‏هایت جاری‏ست. عطرِ دست‏های تو از گندمزارانِ طلایی، تا شالیزاران سبز، مشامِ جانها را می‏نوازد. در دست‏هایت رازی ست که عطشناکیِ خاک را سیراب می‏کند.

رازِ دست‏هایت را زمین می‏داند و آب و آفتاب و جهان گردونه‏ای در آغوشِ رازِ دست‏های توست.

بهار، از دست‏های تو آغاز می‏شود... .

زمین، بی‏تابانه‏ترین درودهایش را بدرقه کشاورزان می‏کند و آسمان، آبی‏ترین نگاهش را نثار سخاوت دستانشان؛ آنان که خاک تیره، بی‏صبرانه انتظار دم مسیحائیشان را می‏کشد، تن برهنه دشت را پیراهن بلند سرسبزی می‏پوشانند و آب سرگردان را به میهمانی طراوت و زیبایی دعوت می‏کنند.

شمیم تازه رویش را بر گرده بادهای دوره‏گرد، سوار می‏کنند تا تمام زمین را حسرت رویش فرا گیرد.

بوی دل‏انگیز بهار را مرهون دستانی هستیم که طراوت خویش را بر تن خشکیده خاک می‏دهند و خزان زمین را زینت دستان خویش می‏کنند و با نظاره این برکات، از تلاش خود چشم برداشته و سرچشمه بی‏منتهای فیض را ستایش می‏کنند.

معادن زرخیز گندم، خزائن زمرد نشان زیتون و انبارهای عقیق‏وار سیب که زینت سفره‏های رنگین ماست، رهین رنج بی‏چشم‏داشت این آسمانیان است.

هر صبح که خورشیدوار گستره بی‏جان دشت طلوع می‏کنند، خاک باور می‏کند که باید تحرکی نو را در سرنوشت خویش بگنجاند و خود را به تقدیر دستان زندگی‏بخش اینان بسپارد؛ اینان که سکوت متراکم شب را از صورت خاک می‏زدانید و خود را در شکاف خشک زمین جاری می‏کنند.

کدام گوشه خاک، از نگاه سبزشان نمی‏تپد و از امید عنایتشان لبریز نمی‏شود؟ کدام گیاه است که طراوت را از آنها وام نگرفته و کدام برگ است که همرنگ قامت سبزشان نشده؟!

ساقه ساقه زمین را به آسمان نزدیک می‏کنند و ریشه ریشه بر کویرستان‏های بی‏رمق خاک، چنگ می‏زنند. هر سال، رستاخیز تلاششان، زمین را میهمان بهار می‏کند و سفره‏ها را از عطر سخاوت دستانشان لبریز

سلام بر کشاورزان خطه کویر، سلام بر تو کشاورز ایراجی بر تو که سبز نگینی را در کویر به وجودآورده ای وکسانی را که برای اولین بار به کویر می آیند از این همه سر سبزی حیرت زده میکنی این همت وتلاش شبانه روزی توست که سرسختی کویر را در هم شکسته وبر پهنه کویر چنین دشت باصفایی را برپا کرده خسته نباشی کشاورز  در این روزها از کشاورزان نمونه تقدیر میشود ولی تو ای کشاورز ایراجی برای ما در همه سال نمونه ای میدانم خسته ای و بازحمت کار میکنی دستان پینه بسته ات بر همه چیز شهادت میدهد فقط میتوانم بگویم چراغ بادت همیشه روشن ، زنبیلت همیشه پر ، درختانت پرثمر و خرمنت زرین

                         

/ 0 نظر / 5 بازدید